DAVET-2021-

 

14-15-16-17 EKİM 2021 : OYUN

VI. Uluslararası Denizli Cam Bienali

 Dünyayı esir eden,hareketlerimizi kısıtlayan,bizleri sevdiklerimizden fiziksel olarak uzak tutan Covid19 pandemisi, hepimize farklı süreçler yaşattı. Uzaklığın fiziki mesafelerde değil zihinde ve kalpte olduğunu gösterirken, birbirimizi görmek ve hissetmek için birçok çözüm geliştirmemize vesile oldu. Biz de bienalimizi uzakları yakın edecek şekilde biraz online, biraz yüz yüze, zengin içerikli etkinliklerle hazırladık. Tüm yorgunluğumuzu,rehavetimizi ve özlemimizi, sanatın zarafeti ve eğlencesi ile hafifletmek için Ege’nin en büyük kültür ve kongre merkezi Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kültür ve Kongre Merkezi’nde buluşacağız.

 

VI. Uluslararası Denizli Cam Bienali 14-17 Ekim 2021 tarihlerinde 10. yaşını “OYUN” teması ile kutlayacak ve bizler camın, farklı milletlerden birçok cam sanatçısının elinde nasıl oyuncak olduğuna tanıklık edeceğiz. 

 

Bu sene bienalimiz birçok ilke imza atacak. Bunlardan ilki, cam yarışması. Ülkemizde ilk kez canlı olarak yapılacak yarışmada Ayşem Ötük/Ece Tansel/Güçlü Polat/İsmail Özsolak/ Ömer Meral ve Vahide Kaya şalümoda birbirleriyle yarışacak. Her etapta, anlık kura ile belirlenecek üçer kişilik takımlarda,6 cam sanatçısının performansını,zamanla ve birbirleriyle mücadelesini izlerken nefesimizi tutacağız. Heyecan ve rekabet dolu bu yarışmada bakalım sizin favoriniz kim olacak? 

 

Bir diğer ilkimiz, kelimeleri kendisine oyuncak eden, National Geographic, THY Skylife ve Voyager dergilerindeki gezi yazılarından ve fotoğraflarından tanıdığımız Akgün Akova.

“Elime ne geçerse oyuncak yaparım,şiir dahil,”diyen sanatçı, Denizli’nin çocuk oyunlarından Saraybosna şiir günlerine,oyuncak doktorlarından oyunun çocuk ruhu üzerindeki etkisine kadar uzanan şiirsel bir yolculuğa çıkaracak bizi. Anlatısını dünyanın dört bir yanında çektiği fotoğraflarla bütünleyen Akgün Akova, eşsiz sunumunun ardından, kitaplarını da imzalayacak.

 

Son ilkimiz ise Kanadalı cam sanatçısı Laura Donefer'in 15 senedir gerçekleştirdiği efsane cam defilesi “GlassFashion Show”. Diva Laura Donafer’in mükemmel enerjisi ve coşkusu Denizli’de Türk cam sanatçıları ile vücut bulacak. Birbirinden yetenekli cam sanatçılarımız, hayatlarında ilk kez eserlerini bir sergi salonunda değil, podyumda kendi üzerlerinde sergileyecek. Camla yaratılabilecek eserlerde tek sınırın hayal gücü olduğuna hep birlikte şahit olacağız.

 

Ada Güven,Arzu Kökçü, Aybike Orhan,Ayça Nazlım,Ayla Ermiş,Aysun Güven,AyşemÖtük, Badeseder Kervankıran, Bahar Yiğit, Berrin Sivri, Ceren Güven,Ceyda Demirbüken, Deniz Divleli Özdemir, Ebru Öztürk Yurdumakan, Ece Tansel,Emel Vardar,Eren Er Akbaş, Fatih Duruerk,Fatma Çiftçi, Felekşan Onar, Gültekin Çizgen, Hale Feriha Hendekcigil,Hülya Yavuz, Kadriye Camcı,Kadriye Yorulmaz, Melike İnce,Nehir Özerpalet,OraltayCanıtez,Ömür Duruerk, Seçil Gümen,Semrin Korkmaz, Sezin Kotra,Taha Baydar, Ümmühan Selçuk,Vahide Kaya, Yeşim Sanatçı, Yeşim Kutluata cam defilemizde yer alacak olan sanatçılarımız.

  

İtalya, Amerika, Kanada, Mısır ve İsviçre'den katılacak olan Ekin D. Aytac&JoshuaDavids,Dr. Julie Anne Denton, Karen &JasenWillenbrink, Laura Donafer, LucioBubacco, SallyPrasch, SayedWaked, ShaneFero, SimoneCrestani ve WesleyFleming online cam gösterileri ve sunumları ile;

 

Türkiye’nin farklı illerinden katılan Araş.Gör.Agah Barış Can Aksakal, Asanni Gülin Algül, Derya Geylani Vuruşan&Egemen Kemal Vuruşan, Ebru Öztürk Yurdumakan,Dr.Öğretim Üyesi Enver Güner, Araş.Gör.Fatma Çiftçi, Hande Erbük, İmge Çelik, Araş.Gör.Mehmet Aydın, Prof.Dr.Mustafa Ağatekin,Doç.Dr. Selvin Yeşilay&Özge Biçer, Seval Yılmaz Yatır, RozitaKasuto ve Prof.Dr.ÜzlifatÖzgümüş canlı cam gösterileri ve sunumları ile bienalimizde yer alacak. 

 

Sergi alanlarımızda, “Önceki 5 Bienalimizde Neler Oldu?” ve Anadolu üniversitesi güzel sanatlar fakültesi cam bölümünün “OYUN” temalı cam sergileri yer alacak.Sanatçı köşemizde Agah Barış Can Aksakal, Asanni Gülin Algül, Demir Kardaş, Derya Geylani Vuruşan, Egemen Kemal Vuruşan, Emel Vardar, Meral Değer, Ömür Duruerk ve RozitaKasuto’nun“Oyun” temalı enstelasyonlarını izleyebileceksiniz. 

 

Prof. Mustafa Ağatekin ile  "Çakışmalar-Buluşmalar" adlı oyunsallaştırılmış sanat deneyimi çalıştayında cama resim yaparken,sanatçının tasarladığı 3 Taş Oyununu cam piyonlarla oynayıp turnuva deneyimini bienalimizde yaşayabileceksiniz.

 

Film odamızda, hayran olduğumuz birçok yabancı cam sanatçısının dvdlerini izlerken, Demir Demirkan’ın THE GLASS adlı belgeseli ve Serhat Özdemir’in TRANSPERANCE Film Serisini de izleyebileceksiniz.

 

Kadim şehir Denizli’nin, cam fabrikasını, el sanatları çarşısını, tekstil çarşısını ve cam horoz heykelini görmeden olur mu hiç? Bu yerleri de rehber eşliğinde gezebileceksiniz.

 

Önceki bienallerimizde ilgi odağı olan, “Cam Boncuk Yapımı “stantları ve “Kendi Bardağını Tasarla” aktivitesini bu sene de unutmadık.

 

Sözün özü, dolu dolu bir programla karşınızdayız bu bienalde de. Camla ilk kez ya da yeniden tanışıp birçok farklı duyguyu hissedeceksiniz.

 

Cam gösterileri ile usta ellerden yeni teknikler öğrenirken, konferanslarda, akademik ve güncel cam gelişmeleri hakkında bilgileneceksiniz.

 

Cama dair çekilmiş filmlerle ve“Güzel Denizli'm” aktiviteleri ile kenti gezerek zenginleşeceksiniz.

Yarışmada ve defilede, camın verdiği mücadeleci, rekabetçi,birleştirici ve yaratıcı güce şahit olacaksınız. 

Yaşadığımız hayat bir oyun...Ve sadece bu oyunu layıkıyla, ânı yaşayarak oynarsak keyfine varabiliyoruz. Bize düşen, oyunu en güzel şekliyle oynamak. 2011 senesinden beri oyunumuza eşlik eden ve 10 senedir Uluslararası Denizli Cam Bienali’ne gönül ve emek veren herkese teşekkür ve sevgilerimle.

Ömür Duruerk 

 

Uluslararası Denizli Cam Bienali Organizatörü ve Küratörü

 © Bu sitedeki görseller ilgili sanatçının izni olmadan kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Denizli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.