5.Uluslararası Denizli Cam Bienali : YANSIMA

 

 

5.Uluslararası Denizli Cam Bienali : YANSIMA

2-5 MAYIS 2019


Yaklaşık 2000 senedir tekstil kenti olarak nam salmış Denizli’yi uluslararası arenada cam kenti olarak da tanıtıp kentin değerini arttırma çabalarımızın ilk örneğidir Uluslararası Denizli Cam Bienali. Bu heyecan ilk günkü gibi hem bizlerin hem de izleyicilerin kalbinde. İlk yıl “Etkinliğimiz, bienal tadında olacak ve bir sonraki, 2013 yılında,” dediğim zaman camseverlerin zamanın çabuk geçmesini dileyen temennilerini hâlâ hatırlıyorum.

2013 yılını iple çeken ve bienal teması “Efsane”ye uygun efsane cam sanatçılarıyla tanışıp onları yakından izleme fırsatını yakalayan camseverler 2015 yılında ise “Yapım Aşamasında” teması ile neon cam tekniği ile tanıştılar.Birbirinden değerli konferanslar ve sergiler katılımcılarımızın ruhunu, görüsünü ve algısını güçlendirdi.

2017 yılında “Dönüşüm” teması ile Eski Sümerbank binasında gerçekleşen cam bienalimizde, camseverler olarak gittikçe büyük bir aile olduğumuzu fark ettik. Türkiye’nin ilk cam bienali olma yolculuğumuzun tohumları artık çiçek açmış ve yurdun her yerinde yeşerir olmuştu.

Denizli’mizde ve ülkemizde cam kültürü oluşturma yolunda hızla ilerleyen bienalimize bu sene de hazırız. Hem de ilk günkü heyecan ve tutkuyla…

Üstelik bu kez muhteşem bir mekândayız. Mart ayında kapılarını açan, Ege’nin en büyük kültür ve kongre merkezi Nihat Zeybekci Kültür ve Kongre Merkezi’ndeyiz. Bu heyecan verici mekân seminer ve tiyatro salonları, geniş holleri ile ilk kez böyle kapsamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Bu sene, YANSIMA teması ile sizlerleyiz. Şeffaf ve eşsiz bir malzeme olan cam, yanılsamaları yüksek aynalar ve multidisipliner eserler ile kendimizi ifade ediyoruz. Bienalde gezerken, cama ek olarak farklı malzemeleri kullanma ve farklı duyguları yaşama imkânınız olacak. Şimdiden benden söylemesi!

Canlı cam gösterinde birçok farklı cam tekniği ile tanışacaksanız. “Yumuşak ve borosilikat camı kullanarak maksimumda neler yapılabilir?” sorusu zihninizde yanıt bulacak.

Herkese açık ve katılımın ücretsiz olduğu bienalimizde camla tanışmak ve aktif olarak camı işlemek için siz ziyaretçilerimizin de birçok seçeneği olacak. Şalümoda asistanlarımız yardımıyla cam boncuk yapabilir, kendi deseninizi ustalarımız yardımıyla cam bardağa ve getirdiğiniz soda şişesine aktarabilirsiniz.

5. ULUSLARARASI CAM BİENALİ PROGRAMI

Gösteriler

İtalya’dan MauroVianello ve CaterinaZucchi; Amerika’dan ShaneFero; Türkiye’den, Cam Bölümü mezunu pırıl pırıl gençlerimizden AyşemÖtük, İbrahim Dinçol, Serbay Doru, Şahin Özdemir ve Deniz Divleli Özdemiralevle çalışma tekniğini kullanarak şalümoda gösterileri

Fransa’dan Marie OdileSavigny“Kalıpla Şekillendirme Tekniği”; Letonya’dan MartaGibiete kendine özgü ödüllü örgü cam tekniği ile “Füzyon Plakaları Boyutlu Hale Getirme” gösterisi

 

Bilgilendirme Toplantıları

“Dünyadaki Cam Topluluklarının Uluslararası İlişkileri ve Tarihsel Gelişimi”,ShaneFero

“Türkiye’de Cam Toplantıları”,ÜzlifatÖzgümüş

 

Paneller

“Camın Seramiğe En Yakın Hali”,Moderatör: Ergün Arda

“Alevle Çalışma Tekniğinin Avantaj ve Dezavantajları”,Moderatör: Ömür Duruek

 

SANATÇI KONUŞMALARI (3 Mayıs Cuma)

Marie OdileSavigny,MartaGibiete, Tülin Akgül, Demir Kardaş, Mustafa Ağatekin, MauroVianello,CaterinaZucchi, ShaneFero, AyşemÖtük,İbrahim Dinçol, Serbay Doru, Şahin Özdemir,Deniz Divleli Özdemir sanat görüleri ve eserlerini bizlerle paylaşacak.

 

Karma Sergiler

Çağdaş Cam Sanatçıları Karma Cam Sergisi ve Anadolu Üniversitesi Öğrencileri Karma Cam Sergisi

 

Kişisel Sergiler

Candaş Şişman

Demir Kardaş

Felekşan Onar

LucioBubacco-Ömür&Fatih Duruerk

Tülin Akgül

 

Sizi, “Cam Kenti” olmaya hazırlanan Denizli'mizde, 2-5 Mayıs 2019 tarihinde YANSIMA teması ile gerçekleşecek Uluslararası Denizli Cam Bienali’nedavet ediyoruz.

Biz çok heyecanlıyız.Sizi de bu heyecana ortak etmek için can atıyoruz.

Bienal Küratörü ve Organizatörü

Ömür Duruerk

 


Fotograflar© Bu sitedeki görseller ilgili sanatçının izni olmadan kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Denizli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.