Candaş Şişman

www.csismn.com
https://www.facebook.com/candasisman
https://www.instagram.com/candasisman/


1985 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite öğreniminin bir yılını Hollanda’da multimedya tasarımı eğitimi alarak geçirdi. 2011 yılında Deniz Kader ile birlikte sanat, tasarım ve teknoloji etrafında disiplinlerarası deneyimler üreten Nohlab’i kurdu. Candaş Şişman ayrıca görsel-işitsel performanslar üreten işbirliği platformu NOS’un üyesidir. Son yıllarda ise çeşitli üniversitelerde, ses ve görsel ilişkisi üzerine dersler vermektedir.
2007’den bu yana Prix ARS Electronica Computer Animation/Film/VFX Mansiyon ödülü ve Japon Medya Sanatları Festivali Sanat kategorisinde jüri özel ödülünü aldı. Venedik Mimarlık Bienali, TED X, ARS Electronica, Todaysart ve FILE gibi birçok önemli festivale ve sergiye katıldı. 
Candaş Şişman çalışmalarında dijital ve mekanik teknolojiler kullanarak zaman, mekan ve hareket kavramlarımızı manipüle etmeyi amaçlıyor. Şişman’ın yapıtları karmaşık bir temel üzerine kurulu olsa da biçimleri, izleyicinin sanat yapıtıyla entelektüel bir etkileşime girmesini sağlayacak sadelikte ve “süreç” bu yapıtlarda en önemli yapısal bileşen olarak öne çıkıyor.
 


Fotograflar© Bu sitedeki görseller ilgili sanatçının izni olmadan kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Denizli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.