Mauro Vianello

 

“Mauro Vianello, bir sanatçının yaptığı her şeyi yapar…Zamanı, hareketi, suyun akışını durdurur,  görmemizi ve hatırlamamızı sağlar. Bizi, gitmediğimiz yerlere, derin denizlere, vizyonuyla, yeni hafızamızla ortaya çıkarmaya götürür.” Bunlar, Joel Arthur Rosenthal'ın Mauro Vianello’nun çalışmalarını tanımlamak için kullandığı, 2016’da Murano adasında Cam Müzesi’nde ilk kez sergilendiği sözler.

Murano’da yaşamak, deniz canlılarına aşık olmasını kolaylaştırdı. Neden özellikle deniz canlıları yaptığına dair sık ??sorulan soruya verdiği en bariz cevap. Aslında çok sayıda cevap var - doğada sarı, kırmızı veya turuncu bir at bulmak zordur. Öte yandan deniz, bu çok renkli deniz atlarının yaşadığı yerlerdir. Camdan elde edilen renklerin çeşitliliği ve parlaklığı sayesinde deniz sakinlerinin efsanevi renklerini ustaca çoğaltmak mümkündür. Diğer bir cevap ise cam, suyun insan cildinde oluşturduğu  parlaklığı var eder.

Mauro Vianello’nun Blaschka koleksiyonlarını sürekli incelemektedir . Bu süreç onu XIX yüzyıl sanatçılarının gayretli bir öğrencisine dönüştürdü. Sürekli mükemmellik arayışı içindedir sanatçı.

Stüdyosu Venedik’tedir ama o evrenseldir. Hollanda, Rusya, Fransa, Avustralya, ABD, Çin'deki özel atölyeler ve Lorenzo dei Medici Enstitüsü ve Pittsburgh Cam Merkezi gibi Üniversiteler tarafından da bir çok mekanda eğitim vermiştir.


Fotograflar© Bu sitedeki görseller ilgili sanatçının izni olmadan kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Denizli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.