IV. Uluslararası Denizli Cam Bienali

Bienale ait video, youtube adresimizden izlenebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=WMAwuJdQzyc&t=751s

IV.Uluslararası Denizli Cam Bienali : DÖNÜŞÜM  

5-6-7 MAYIS 2017

Yaklaşık 2000 senedir tekstil kenti olarak nam salmış Denizli’yi uluslar arası arenada cam kenti olarak da tanıtıp kentin değerini arttırma çabalarımızın ilk örneğidir Uluslar arası Denizli Cam Bienali. Bu heyecan ilk günkü gibi hem bizlerin hem de izleyicilerin kalbindedir.  "Etkinliğimiz, bienal tadında olacak ve bir sonraki ,2013 yılında" dediğim zaman, cam severlerin gözlerindeki özlem ve zamanın çabuk geçmesini dileyen temenniyi hala anımsıyorum. 2013 yılını iple çeken ve bienal teması olan “Efsane” ye uygun efsane cam sanatçılarıyla tanışıp onları yakından izleme fırsatını yakalayan cam severler 2015 yılında ise “ Yapım Aşamasında” teması ile neon cam tekniği ile tanışırken, birbirinden değerli konferanslar ve cam sergileriyle ruhunu, görüsünü ve algısını güçlendirdi.

Denizlimizde ve ülkemizde cam kültürü oluşturma yolunda hızla ilerleyen bienalimize hazırız. Aynı heyecan ve tutkuyla yine karşınızdayız… Yine Eski Sümerbank binasındayız. Dönüşüyoruz bu kez DÖNÜŞÜM teması ile. Her an yenilenen evrende bizler bu kez malzeme olarak CAM ı kullanıyoruz. Kendimizi bu şeffaf ve eşsiz bir malzeme ile ifade ediyoruz.

Canlı cam gösterinde birçok farklı cam tekniği ile tanışacaksanız bu bienalde. Yumuşak ve borosilikat camı kullanarak maximumda neler yapılabilir? Sorusu zihninizde yanıt bulacak.

 Mauro Bonaventura , Simone Crestani, Julie Anne Denton ve Tom Galbraith alevle çalışma tekniğinde  soda ve borosilikat camı kullanarak bizlere yeni ufuklar açarken, 

František Janák & Martina Janakova kalıpla şekillendirme tekniğinde ,

Heyecan Ural ise vitray tekniğinde  harikalar yaratacak.

 

Konferanslarda

Tülin Akgül   sanatta modern bir malzeme olarak cam ve stüdyo camcılığı,

Kazimierz Pawlak : Avrupa’da atölye cam hareketinin gelişimi,

Fatih Duruerk ise füzyon tekniğinin detayları hakkında , František Janák  ise kalıpla şekillendirme cam tekniğinin detayları hakkında bizleri aydınlatırken,

Julie Anne Denton ,Heyecan Bakır Ural,Tom Galbraith ,Simone Crestani ve Mauro Bonaventura   sanat görüleri ve eserlerini bizlerle paylaşacaklar.

 

Bu sene panellerimiz de var. Hemen hemen her seramik sanatçısının gönlünde yatan,”camla seramiği birleştirme “ sevdasını inceleyeceğiz. Camın seramiğe en yakın hali: Seramik ve Cam Bünyeler Paneli Ergün Arda moderatörlüğünde  ,Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi  ve Kale Seramik ilgili proje birimlerinde yer alan değerli Volkan Günay,İmren Can ve  Özgün Günyar  ‘ın katılımları ile gerçekleşecek.

Denizli AB Bilgi Merkezi katılımı ile "Gençler Avrupalı Cam Sanatçılarına Soruyor" paneli sizlerle buluşacak.

Ve 3 farklı sergi…Dönüşüm temalı 30 cam sanatçısının katılımı ile gerçekleşecek olan karma cam sergisi, Anadolu Üniversitesi Cam Bölümü sergisi ve Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin “Bence Cam…” konulu resim sergisi sizlerle buluşacak.

Profesyonel Türk cam ustaları ve cam sanatçıları da saat 18:00-20:00 arasında cam gösterilerini gerçekleştirecekler. Yeşim Sanatçı, Kaan Çil ve Ömer Meral gibi birçok kişinin beğenisini kazanan bu isimlerden sadece birkaçı.

 Herkese açık ve katılımın ücretsiz olduğu bienalimizde camla tanışmak ve aktif olarak camı işlemek için siz, ziyaretçilerimizin birçok seçeneği olacak.Şalümoda asistanlarımız yardımıyla cam boncuk yapabilir,kendi deseninizi ustamız yardımıyla cam bardağa aktarabilirsiniz.

Kültür turlarımızı da unutmayalım. Rehber eşliğinde, Denizli Cam fabrikası gezisi Çeşm-i Bülbül’ün üretildiği fabrikanın havası solumanın keyfine varabilirsiniz.

Sizleri, yılaşırı gerçekleşecek olan Uluslar arası Denizli Cam Bienali 'ne,

5-6-7 Mayıs 2017 tarihlerinde DÖNÜŞÜM teması ile Cam Kenti olmaya hazırlanan Denizli'mize davet ediyoruz.© Bu sitedeki görseller ilgili sanatçının izni olmadan kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Denizli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.