1.Uluslararası Denizli Cam Bienali 2011

Türkiye'nin İlk Cam Festivali'ne Doğru
 
Denizli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nuray Karayel, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Denizli'nin diğer kentlere örnek olacak bir projeye imza attığını söyledi.

"Alevle çalışma tekniği" ile Türkiye'nin ilk "Cam Festivali", 6-8 Mayıs tarihleri arasında Denizli'de düzenlenecek, 

Denizli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nuray Karayel, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Denizli'nin diğer kentlere örnek olacak bir  projeye imza attığını, Denizli Cam Festivali'nin, Denizli Belediyesi ve Karma Tasarım Atölyesi  işbirliğiyle gerçekleşeceğini söyledi. 

Festival süresince ziyaretçilerin birbirinden farklı 
etkinlikler izleyeceğini, aynı zamanda bu etkinliklere  katılma ve eğitim imkanı bulacaklarını belirten Karayel, "Türkiye'de daha önce bu tarzda gerçekleşmemiş olan cam festivali bir ilk olacak. Amacımız, camın Denizlisanayisine olan katkısını artırmak. Yerli ve yabancı sanatçıların  katılımıyla gerçekleştirilecek aktiviteler, bu alanda Denizli'nin Türkiye ve dünyaya kapılarını açacak" dedi. 

-"CAMIN NİTELİKLERİ YETERİNCE BİLİNMİYOR"- 

Festival koordinatörü Ömür Duruerk 
ise festivali düzenlerken, makro boyutta Türkiye'de, mikro boyutta Denizli'de birim malzeme olarak camın niteliklerinin yeterince bilinmemesinden, üfleme dışında cam  işleme tekniklerinin Yaygın olmamasından ve tekniklerin ulaşılır olarak düşünülmemesinden, flamework tekniğiyle çalışan kişi sayısının az olmasından ve sanat boyutunda çok az ele alınmasından yola çıktıklarını ifade etti. 

Festival ile 
Denizli'den başlayıp, ulaşılabilir cam  işleme tekniklerinin yaygınlaşmasını sağlamayı, bu sayede Türkiye'nin kültür  gelişimine ve zenginleşmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini anlatan Duruerk, "Ayrıca kenti bir sanat malzemesi olan camla tanıştırmayı, camı ulaşılabilir kılmayı, cama farklı bir gözle baktırmayı, cam eğitiminin verildiği bir atölye kurulmasını sağlamayı, kentte yeni  istihdam alanları açılmasını, uluslararasında kültür alışverişini başlatmayı, Denizli'yi 'cam şehri' olarak tanıtıp bir 'cam ' oluşturmayı amaçlıyoruz" dedi. 

Duruerk, bu organizasyonla az bilinen "flamework tekniği" ile cam boncuk yapımı 
konusundaDenizli'de açılacak atölyede eğitim başlatmayı, uluslararası cam festivalleriyle  öğrencilerinufkunu açmayı  istediklerini de ifade etti. 

"Flamework tekniği" ile ilgili de bilgi veren Duruerk, şunları söyledi: 

"Flamework, şalümo aleviyle camların alevde eritilip şekillendirildiği sıcak cam tekniğidir. Kurulumunun diğer cam atölyelerine göre daha ekonomik ve taşınabilir olması, fazla yer tutmaması gibi 
avantajlarından dolayı popüler bir tekniktir. Oksijen ve propan gazının güçlü alevi sayesinde camı  kolaylıkla eritebilen bir düzenektir. Eritilen cam, paslanmaz çubuklara sarılır ve üzerine farklı renklerdeki camlarla dekorlar yapılarak boncuklar üretilir. Günümüzde bu teknikle ortaya çıkan, dünyada en çok tercih edilen ve en  hızlı gelişen ürün cam boncuktur. Eritilen camı çubuklara  sarmadan, üfleyerek ya da birbirine ekleyerek de boncuktan farklı ve daha büyük fonksiyonel ve sanatsal objeler üretilebilir. " 

-"ONUR KONUĞU" LUCİO BUBACCO- 

Festivale 
İtalya'nın Murano Adası'nda yaşan dünyaca ünlü cam sanatçısı Lucio Bubacco, "onur konuğu" olarak davet edildi. ABD, İngiltere, Japonya ve İtalya'da çok sayıda kişisel sergi açan Bubacco'nun ABD, Hollanda, Meksika, İtalya, Hollanda ve Avusturya'daki koleksiyonlarda eserleri yer alıyor. 

Festivale ayrıca, 
İsveç'ten Julie Anne Denton, İngiltere'den Sally Carver, Avusturalya'dan Christian Arnold, Türkiye'den Doç. Dr. Mustafa Ağatekin ve cam sanatçısı Ahmet Özdeniz, konuk olarak davet edildi. 

-FESTİVAL PROGRAMI- 

Festivalin ilk gününde sanatçılar gösteri sunacak. İzleyiciler cam boncuk yapımı denemesi aktivitesine 
katılacak. Çocuklar için yüz boyama ve cam şişe boyama aktiviteleri gerçekleştirilecek.  İsveçli cam sanatçısı Julie Anne Denton ve Denizli Cam Genel Müdürü Mehmet Rabuş konferans verecekler. 

İkinci gün, sanatçıların çalışmalarının yanı sıra, Anadolu Üniversitesi'nin farklı bir cam tekniği olan "patte de verre" uygulaması gerçekleştirilecek. Cama dekor yapma, tanıtım filmleri gösterimi ve ateş dansçılarının gösterisi günün diğer 
etkinlikleri olacak. Avustralyalı cam sanatçısı Christian Arnold ve endüstri ürünleri tasarımcısı Oya Akman Şenocak'ın konuşmacı olarak  katılacağı konferans günün bir başka  etkinliği olacak. 

Festivalin son gününde sanatçılar gösterilerini sürdürürken, camı çubukla çekip ebru yapma ve cam dekor çalışması gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Ağatekin ve Lucio Bubacco da konferansla cam sanatını anlatacaklar. Festival boyunca parçaları üretilecek olan cam heykelin de açılışı yapılacak. 

-"CAM SERGİSİ" AÇILACAK- 

Bu arada, festival dolayısıyla Ahmet Özdeniz, Camekan Atölyesi (Gamze Araz Eskinazi/Yasemin Sayınsoy), Christian Arnold, Ebru Susamcıoğlu Yücel, Yrd. Doç. Dr. Ekrem Kula, Emel Vardar, Erkin Saygı-Ruhcan Topaloğlu Cam Atölyesi, Araş. Gör. Esin Küçükbiçmen, Fatih Duruerk, Gaye Döşer, Heyacan Ural, İnci Karakaş, Julie Anne Denton, Köksal Türker, Lale Özer, Araş. Gör. Mehmet Aydın, Mehmet Kömürcü, Menekşe Bilgiç, Merve Yörükçü, Doç. Dr. Mustaf a Ağatekin, Ömür Duruerk, Özlem Ercan, Sally Carver, Semrin Korkmaz, Tülin Akgül, Yeşim Sanatçı ve Anadolu Üniversitesi Cam Bölümü
öğrencilerinin eserlerinin yer alacağı "Cam Sergisi" açılacak. 

Denizli Cam 
ise sergiyi Çeşm-i Bülbül arşivinden seçkin parçalar ile renklendirecek. 

Sergi, 6-15 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak. 

- DENİZLİ (Anadolu Ajansı) 17.04.2011 11:44[2660317] 


Fotograflar© Bu sitedeki görseller ilgili sanatçının izni olmadan kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Denizli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.