'Dünya Kenti Denizli’

 
 

Cömert Toprakların ve Maharetli İnsanların Yurdu Denizli


Son 25 yıla baktığınızda gelişmiş sanayisi ile Türkiye ekonomisinin öncü ve lokomotif illerinin başında gelen Denizli artık kabuk değiştiriyor. Sanayide yakaladığı gelişmişliği farklı sektörlere de taşımak isteyen Denizli insanı üzerinde yaşadığı cömert toprakların sundukları ile maharetlerini birleştirerek ‘Dünya Kenti Denizli’ olma yolunda hızla ilerliyor.
 
Seksenli yılların başında yakaladığı sanayi atağı ile Türkiye ekonomisinin vazgeçilmezi konumuna gelen Denizli, üzerinde bulunduğu toprakların cömertçe sunduğu imkanları kullanarak yeni bir atılımı gerçekleştiriyor. Tarih boyunca Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Denizli, tarihsel birikimini günümüz dünyası ile paylaşmak adına artık harekete geçiyor. Tarihsel süreçte Denizli geniş tarım arazileri ve ticaret yolları üzerinde olması ile her daim cazibe merkezi olmuş, bu topraklar üzerinde kurulan ve bu avantajı iyi kullanan tüm medeniyetler en parlak dönemlerini yaşamışlardır.
 
Denizli, sanayide yakaladığı gelişmişliğinde verdiği getirileri iyi kullanarak şimdi yeni sektörlerde adını tüm dünyaya duyurma yolunda. Maharetli, girişimci, çalışkan Denizli insanı doğal güzelliklerinin yanı sıra binlerce yıllık geçmişe sahip olan ve topraktan adeta fışkıran tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini doğru kullanarak, iyi tanıtarak ekonomik değere dönüştürmeye çalışıyor.  
 
Dünyaca tanınan Pamukkale’nin turizm açısından getirileri ile yetinilmemesi gerektiğini düşünen Denizli insanı zengin jeotermal kaynakların sağlık turizminde kullanılması için gerekli yatırımları yapmaya başladı. Bu amaçla önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilmesi düşünülen termal tesisler içinde planlamaların yapıldığı biliniyor. Yerel yönetimler başta yatırım için elverişli ortamın yaratılması konusunda çalışmalar yürütüyor.
 
Kültür -Turizm- Ticaret ekseninde bir anlayışla hareket edilmesi gerektiğine inanan Denizlili yatırımcı, son yıllarda sermaye gücünü doğal kültürel değerlerini ön plana çıkaracak yatırımlara yöneltti. Turizmden elde edilecek kazancın hem Denizli ekonomisine hem de ülke ekonomisine büyük artılar katacağını bilen yatırımcı önümüzdeki yıllarda bu şehrin nasıl bir değişim yaşayacağını iyi biliyor ve pozisyonunu ona göre alıyor. Çünkü Denizli’nin her köşesi başka bir değere sahip.
 
Mermerden Buldan Bezine, üzüm ve şaraptan Yatağan Bıçağına, elmasından kirazına birçok ekonomik değere sahip Denizli’nin bir başka değeri ise camdır. İrili ufaklı birçok cam üretim atölyelerinde dekoratif cam işi yapılırken Türk camcılık geleneğinin yaşatılması misyonunu bugün Denizli Cam sürdürmektedir. El imalatı cam ev eşyası üretiminde Türkiye’de lider konumda olan kurum dünyada ise tanınan ve aranılan bir şirket ve marka olma yolunda hızla ilerliyor.
 
El imalatı tarzında üretim yapan Denizli Cam’da 5 bin yıllık camcılık geleneği hala yaşatılıyor. Çeşm-i Bülbül olarak adlandırılan cam işleme sanatının gerçekleştiği tek firma özelliğini taşıyan Denizli Cam binlerce yıl önceki üretim tarzı ile aynı dokuya sahip ürünlerini tüketicinin beğenisine sunuyor. Denizli’nin değeri olan Çeşm-i Bülbül ile birlikte ölmeye yakın olan cam işçiliği de gelecek nesillere yine bu topraklarda aktarılıyor. Yeni yeni cam ustaların yetiştiği Denizli diğer değerleri gibi cama da sahip çıkıyor ve bu değeri de bir dünya markası yapma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. 
 
 


Fotograflar© Bu sitedeki görseller ilgili sanatçının izni olmadan kullanılamaz ve yayınlanamaz.
Denizli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.